Варшава - місто культурного різнобарв'я (частина друга)

День другий (22 липня, вівторок). Цей день був дуже насиченим та справив на мене надзвичайно емоційний вплив. Спочатку ми відвідали Фонд Міжнародної Солідарності та зустрілись з Головою Фонду Кшиштофом Становським. Відбулась тепла зустріч з відвертою розмовою, обміном досвідом, обговоренням спільних проблем, не могли лишити поза увагою події, які відбуваються в Україні... 

Книга про Вінницю, хочеться щоб про наше славне місто знали.


Пан Кшиштоф Становский, заступник міністра Міністерства закордонних справ Польщі, було приємне спілкування і розмова про цікавий досвід співпраці з громадами різних країн, зокрема і з українськими. Польща пройшла непростий і тернистий шлях розвитку шляхом реформ. Паралельно з державними структурами та організаціями в цій країні досить потужно розвинутий «третій сектор». Гміна – найменша адміністративна одиниця Польщі – успішно функціонує на сам перед завдяки самоуправлінню. Керівництво гміни обирається громадою на демократичних засадах і не підпорядковується державним структурам.Самоуправління стало для поляків ефективною моделлю вирішення багатьох суспільних проблем. Громада сама вирішує, що їй потрібно: які предмети викладати в школі, чи потрібні (крім державної поліції) власні стражі правопорядку, на що витрачати гроші з місцевого бюджету, а на що ні тощо. 

Керівництво гміни відповідає за порядок та безпеку на всій своїй території. Мешканці не бояться говорити про свої потреби і впроваджувати зміни, щоб задовольнити ці потреби. Так само не бояться висловлювати своє незадоволення, якщо щось на їхню думку не так. Багато говорили про освіту в Польщі, реформах самоуправління та економіці. Цікаво те, що в Польщі немає державних шкіл, а 80% місцевого бюджету вкладається в освіту та культуру. 

Кшиштоф Становський. 




Наступним пунктом нашої подорожі стала Варшавська бібліотека під назвою "Przystanek książka" (Станція книжка). Бібліотека вразила усіх своїм авангардним дизайном, затишком, відкритим доступом до всіх наявних фондів, асортиментом послуг, сервісом обслуговування. Як раціонально використовується кожен квадратний метр бібліотеки! Було розглянуто та обговорено питання функціонування бібліотеки, її роль, асортимент послуг, культурні заходи, інноваційні форми роботи тощо... Атмосфера зустрічі була дуже теплою та приємною. В цьму велика заслуга є керівника бібліотеки - пані Катержини Урбановської. 

Незабутній досвід! Чудові працівники! 

Приміщення представлене у вигляді трамвайного депо, з відти й назва "Зупинка книга". Всередині бібліотека поділена на зони – станції та платформи. Для дітей та дорослих, станції комп’ютерні та книжкові, зупинки відеотека, медіатека та аудіотека. Цікавою була ідея облаштування зони для роботи та навчання дерев’яними лавами, як на зупинці, та столами, що рухаються по рейках.  

Презентація про Людотеку (тобто бібліотеку, повну людей). 

Бібліотека вражає всім! Це і оригінальність дизайну, сучасні меблі, комплектування фондів різноманітною літературою. Всі нові книги на загальному доступі, можна самостійно вибирати, гортати сторінки і навіть насолодитися читанням, не виходячи з приміщення бібліотеки, а зручненько розмістившись на підвіконні на м'ягенькій подушечці... 


Бібліотекарі працюють в білих рукавичках. 

Бібліотека - це не лише книги, а й медіатека. До ваших послуг: диски з музикою, фільмами, інтернет-салон. І все безкоштовно для користувачів! 




Благодійна акція
"Збираємо пробки для Стася". 






В книгосховищі. 

Виставка творчості користувачів бібліотеки. 

Творча майстерня - святая святих! 



Швейна машина в бібліотеці - аж ніяк не дивина. 




Отож, можна зробити висновки, що бібліотеки Польщі значно випереджають українські по багатьох показниках: це і за технічним оснащенням, і за рівнем комп'ютерізації, і комплектуванням фондів новою багатопрофільною літературою тощо. Розумієш, що заслуга в цьому є не лише органів місцевого самоврядування, а й працівників, які дуже люблять свою справу і з неймовірним захопленням та креативністю розвивають польську бібліотеку. Хочеться вірити та сподіватись, що обмін культурним досвідом між українськими та польськими колегами стане початковим етапом на шляху побудови міжкультурного мосту "Україна - Польща" та розбудові й розвитку українських бібліотек. 

Не лишилися й без подарунків

Коментарі